Son Dakika
16 Ağustos 2017 Çarşamba

‘Vicdan ve Adalet Nöbeti İstanbul’da : HDP’li vekiller Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda

01 Ağustos 2017 Salı, 13:36

HDP, eş genel başkanları ve milletvekillerinin serbest bırakılması ve ” adalet demokrasi ve barış ” talebiyle Diyarbakır’daki Ekin Ceren Parkı’nda nöbete başlamıştı.

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin gerçekleştirileceği ikinci durak olan Kadıköy Yoğurtçu Parkına yürüyüş ön- cesi sabah saatlerinden itibaren Yoğuırtçu Parkı polis bariyerleri ile kapatıldı. Parka giriş – çıkışlara izin verilmezken, Kadıköy Rıhtım caddesini Bağdat caddesine bağlayan parkın yanından geçen Yoğurtçu caddesi de trafiğe kapatıldı.

HDP, ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Diyarbakır’dan sonraki ikinci ayağı için İstanbul Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’na geldi.

Parka gitmek için yürüyen HDP’li vekiller Filiz Kerestecioğlu, Garo Paylan, Hüda Kaya, Ayşe Acar Başaran, Sırrı Süreyya Önder, Mithat Sancar, Serpil Kemalbay ve Nadir Yıldırım’ın yanı sıra, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yönetim kurulu üyeleri, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Başkanı Sibel Uzun, Emek Partisi (EMEP) Başkanı Selma Gürkan, Devrimci Parti (DP) başkanı Ufuk Göllü ESP MYK üyeleri ve  TKP Genel Başkanı Erkan Baş da yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşün kesildiği esnada bir konuşma yapan Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder şunları söyledi: “Bu ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ medya tarafından sürekli itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Newroz’da da sabahın dokuzunda foto çekip ‘Hani nerede halk’ demişlerdi. Diyarbakır’da da açık hava hapishanesine çevirip ‘kimse gelmedi’ dediler. Bugün de benzer bir anlayışla karşı karşıyayız.”

Nöbeti, “Edirne’den Hakkari’ye yaygınlaştıracaklarını”belirten Önder şöyle devam etti: “Bir tek yurttaşımız bile burada olsa, bu ülkede barış ve demokrasi isteyen herkesin gözü kulağı burada olacaktır. Yaşasın dayanışma. Bizim seçilmiş belediye meclisi üyelerimizi başkanlarımızı, vekillerimizi siyasi imha operasyonuna maruz bıraktılar. Bu irade onların önüne geçmezse bildiklerini okuyacaklar. Biz, barış ve demokrasi noktasında durmaya ısrar edeceğiz. Parka girip ilk hazırlığı yapacağız, sonra da hepinizin ziyaretini kabul edeceğiz. Buraya kadar gelen herkese dayanışması için teşekkür ediyoruz. Provokasyona, fırsat arayanlara fırsat vermeden bu direnişin katılımını sağlayacağınızı biliyoruz. Yaşasın barış ve halkların kardeşliği.”

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) başlattığı ve İstanbul’a taşınan ” Vicdan ve Adalet Nöbeti ”bugün (1 Ağutos) saat 12.30′ da Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yapılacak HDP Meclis grup toplantısı ile başlıyor.
HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partinin meclis grubu konuşmasını parkta yapacak.

Gün içerisinde Halkların Demokratik Partisi’nin hazırladığı program dahilinde ziyaretleri kabul edeceği açıkladı. Gün içerisinde grup ziyaretleri Yoğurtçu Parkın’da kabul edilecek.