Son Dakika
16 Ağustos 2017 Çarşamba

Venezuela’da sağ çeteleri destekleyen CİA’dan: “Hükümeti devirmeye çalışıyoruz”

26 Temmuz 2017 Çarşamba, 14:04

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Michael Pompeo, Venezuela hükümetini devirmek üzere çalıştıklarını ‘üstü kapalı’ olarak itiraf etti. Aspen Enstitüsü adlı düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen güvenlik konferansında katılımcılardan birinin sorusu üzerine konuya değinen Pompeo, Venezüella’daki hükümeti devirmek için bölgedeki iki ülkeyle ile işbirliği yaptıklarını da söyledi.

Venezüella’daki durumu görüşmek üzere Mexico City ve Bogoto’yı ziyaret ettiğini açıklayarak, “Hem kendileri hem de bizim için daha iyi sonuçlar elde etmek üzere, yapabilecekleri şeyleri anlamalarına yardımcı olmaya çalışıyordum” diyen CIA Direktörü, Meksika ve Kolombiya’nın da Washington’ın planlarına dahil olduğuna işaret etti.

Pompeo, geçen hafta Venedik ve Bogota’yı Temmuz ayı başında ziyaret ederek Venezuela ve siyasi krizinden “daha iyi sonuç almak” için olası eylemler hakkında konuştuklarını söyledi.

Meksika ve Kolombiya hükümetlerini petrol çıkarları için ABD ile gizlice anlaşmakla suçlayan Bolivarcı lider Maduro “Umutsuz olduklarını biliyorum, çünkü Meksika sadece beş yıllık petrole sahip, petrolü tükendi. Kolombiya’nın 6 yıllık petrolü kaldı ve Venezüella’nın petrolünün müttefikleri oligarşiler ile emperyalizme ait olduğuna inanmak istiyorlar” dedi.

Maduro, Venezüella’yı daha önce ekonomik yaptırım uygulamakla tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump’ın, CIA Direktörü Pompeo’nun sözlerini açıklamaya çağırdı.

Meksika ve Kolombiya’ya da aynı çağrıda bulunan Maduro “buna paralel olarak siyasi, diplomatik kararlar alınacağını” sözlerine ekledi. Meksika Dışişleri Bakanlığı, bir basın açıklamasıyla iddiaları reddetti. Hükümetin uluslararası hukuka saygılı davrandığı ifade edilen açıklamada, “bir başka ülkenin zararı için herhangi bir ülkeyle birlikte çalışılmadığı” savunuldu. Kolombiya da, CIA Direktörü’nün sözlerini yalanladı.