Son Dakika
16 Ağustos 2017 Çarşamba

QSD, Rakka kent merkezine dayandı

QSD savaşçıları Rakka kuşatması hamlesinde ilerlemeye devam ediyor. QSD savaşçıları, kentin doğusundaki son köy ve bir mahallesi sayılan Rakka Semra köyünü özgürleştirdi

01 Haziran 2017 Perşembe, 18:51

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’yı özgürleştirmeye dönük başlattığı Fırat’ın Gazabı Operasyonunun 4’üncü aşaması, kente dönük kuşatmayla devam ediyor.

QSD’liler her geçen gün kuşatmayı daraltırken kentte batıdan 15, kuzeyden 5, doğudan ise 2 kilometreye kadar yaklaştı. QSD ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, Rakka kentti doğudan QSD’lilerin göz menziline girdi Kuzey Suriye Federasyonu ordusu QSD’nin Rakka hamlesinde doğu kanadındaki son köy de özgürleştirildi. Rakka’nın doğusunda ilerleyen QSD güçleri, dün Rakka Semra köyünü özgürleştirdi.
Semra köyü Rakka sınırına sıfır noktada ve Rakka’nın bir mahallesi olarak görülüyor. Köy ayrıca Rakka’nın doğusundaki en son köy olma özelliği taşıyor. QSD savaşçıları Tabka’nın doğu istikametindeki Ebu Qibab Köyü’nü de özgürleştirdi. Hemam Köyü’nde ise, şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalarda çok sayıda çete öldürüldü ve birçok çete cesedi savaşçıların kontrolüne geçti. Ayrıca çetelere ait 5 adet 12.5 mm’lik doçka, 7 kalaşnikof, 2 BKC, 1 adet B-7 roketatar, 4 araç, bir zırhlı araç, bir bomba yüklü araç ve 2 adet Hytera telsiz QSD savaşçıları tarafından ele geçirildi. QSD savaşçıları tarafından dün gece özgürleştirilen Ebu Qibab Köyü’ne yönelik DAİŞ çetelerinin saldırısı püskürtüldü. Saldırılara anında karşılık veren QSD savaşçıları, bir saat süren şiddetli çatışmaların ardından çetelerin saldırısını kırdı.

Doğudan kent kuşatması tamamlanırken, IŞİD’lilerin kent içindeki hareketliliği çıplak gözle görülüyor. Kentte IŞİD’in yoğun araç trafiği dikkat çekerken, Rakka’dan ilk kareler dihaber objektiflerine yansıdı.