Son Dakika
16 Ağustos 2017 Çarşamba

Mücadelemiz faşist dalga kırılana kadar devam edecek – Röportaj –

Umut Gazetesi olarak  01.08.2017 Salı günü” Vicdan ve Adalet ” nöbetinin 2. durağı  Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda HDP milletvekili Mithat Sancar ve Hişyar Özsoy ile gerçekleştirdiğimiz röportajı siz değerleri okurlarımızla paylaşıyoruz.

01 Ağustos 2017 Salı, 17:47

Özgür Sazlık  – Umut Gazetesi

 

Umut Gazetesi olarak  01.08.2017 Salı günü” Vicdan ve Adalet ” nöbetinin 2. durağı  Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda HDP milletvekili Mithat Sancar ve Hişyar Özsoy ile gerçekleştirdiğimiz röportajı siz değerleri okurlarımızla paylaşıyoruz.

Öncelikle özellikle 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmeler OHAL ve KHK’lar ile devleti yönetmeye çalışan iktidarın bu yöneliminin faturasını en ağır şekilde topluma kesmeye çalışıyor.

”Vicdan ve Adalet ” nöbetinin amaçladığı temel çözüm önerisi nedir ?

– Hişyar Özsoy ( HDP Bingöl Milletvekili ) : Çok veciz bir şekilde ifade edersek Recep Tayip Erdoğan’ın son 2 yıldır bu topluma dayattığı bu projenin durdurulması istiyoruz. Bir süre önce Abbasağa Parkı’nda yaptığımız deklarasyonda yaşanan süreci faşizmin kurumsallaşma süreci olarak değerlendirdiğimizi belirtmiştik. Faşizm öyle durarak durmuyor aktif olarak durdurmamız lazım demokratik siyaset alanın bu kadar saldırı altında olduğu parlamentodan,  yerel yönetimlere, basından, akemiye ve sivil topluma kadar inanılmaz baskı sürecinin yaşandığı bir süreçte sokaklarda kamusal alanda toplumsal adalet taleplerini görünür kılmak için bu yola girdik. Temel taleplerimize her ne kadar artık içi boşaltılan kavramlar olsa da biz bu kavramların çok önemli olduğunu düşünüyoruz.  ‘’Adalettir barıştır özgürlüktür eşitliktir’’ . Yani sağlıklı bir toplumun kendisini idame ettirebilmesi için hangi koşullar gerekli ise biz onu istiyoruz. OHAL’in kaldırılması KHK rejiminin son bulması ve etkileriyle birlikte iptal edilmesini istiyoruz.  Aynı zamanda demokratik siyaset alanının açılması, en başta eş başkanlarımızın, vekillerimiz, belediye başkanlarımız olmak üzere siyasiler, sivil toplum kuruluşu temsilcilerin ve gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Yeni bir siyasal ve toplumsal diyalog açılması gerekiyor onun için buradayız.

– Mithat Sancar ( HDP Mardin Milletvekili )  : Biz bu sıkışmışlığı kabul etmiyoruz. Böyle bir sıkışmışlık dayatma, böyle bir duygu yaratma amacı var iktidarın. Biz biliyoruz bu geniş kesimlerin böyle bir sıkışmışlık hissediyorlar nede teslim olmaya niyetliler. Biz bu vicdan ve adalet direnişini sessiz akan kanallarına yeni bir kanal açmak istiyoruz.  Amacımız burada vicdan ve adalet isteyenlerin seslerinin buluşmasını sağlamaktır

–  Diyarbakır’da başlatılan ” Vicdan ve Adalet ” nöbetine dair genel izlenimlerinizi alabilir miyiz ?

– Hişyar Özsoy ( HDP Bingöl Milletvekili ) :  Diyarbakır’da çok yoğun bir tecrit uygulandı. Bende bir gün ziyaret için orada bulundum. Gerçekten iktidarın absürt seviyeye indiği bir durumdu. Parkın etrafında yüzlerce polis var içeride ona yakın insan var korkuyorlar ki barikat üstüne barikat kurarak kendi gücünü göstermek istiyor. Şunu bilmek lazım iktidar ne zaman zora başvuruyorsa bilin ki orada hegemonyasını yitirmiş artık zayıflamıştır. O trene girmiştir. Bu yüzden bu durumun içerisine girmiştir. Vekillerimizi toplumdan yalıtmaya dönük bir takım uygulamalar yaptılar. Bakın aynısı burada da yapıyorlar 3-4 barikat geçtikten sonra ancak şu dar alana çok sınırlı sayıda insanın girmesine izin verdiler. Bu izolasyon ve tecrit sadece bize yönelik bir şey değil topluma yönelik bir şey Diyarbakır’da çok net bir şekilde bir açık cezaevi olduğu ortaya çıktı. Bu ülkenin açık cezaevi olmadığını gösterene kadar bu mücadeleye devam edeceğiz.

– Mithat Sancar ( HDP Mardin Milletvekili ) : Bu Diyarbakır’da büyük bir abluka altında geçti bu hafta. Gördüğünüz gibi burada da inanılmaz boyutlarda bir abluka var. Bunu ben gülerek karşılıyorum. Bir grup milletvekili burada kalacak bunun için binlerce polis seferber edilmiş. Kadıköy’ün ve İstanbul’un en canlı parklarından Yoğurtçu Parkı kademe kademe ablukaya alınmış bunun gösterdiği bir gerçek var bundan korkuyorlar. İktidar bundan gerçekten korkuyor ve diz çöktüremediği HDP’yi halkla buluşmasından panikliyor. Ama bu bariyerlerde bize engel olamayacaktır.

–  Bu hafta boyunca Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştireceğiniz Adalet Nöbeti’ne dair genel program akışı nasıl gerçekleşecek ?

– Hişyar Özsoy ( HDP Bingöl Milletvekili ) :  Burada en nihayetinde ismini koymasak da nöbet gibi bir durum oluyor Diyarbakır’da 7 gün burada 6 gün yapacağız. Buradan Van’a ve İzmir’e geçilecek. İnsanların buraya ziyaretleri söz konusu. Bugünde burada değişik STK temsilcileri aydınlar demokrasi adalet talebini yükselten değişik kesimlerden insanlar geldi. Her gün basın toplantıları yapılacak. Günlük spesifik gündemlerle basına ve kamuoyuna bilgi verilecek. Bunun dışında planlamaya göre parkın dışında da talep olursa vekillerimiz gidip ziyarette bulunacaklar.

Mithat Sancar ( HDP Mardin Milletvekili )  : Burada biz 24 saat bekleyeceğiz. Milletvekilleri MYK üyeleri bir grup milletvekiliyiz dönüşümlü olarak yapıyoruz. Diyarbakır’da başka bir grup vardı. Biz bitirdikten sonra Van’da arkadaşlarımız devralacak nöbeti ardından İzmir’de yapılacak. Diyarbakır’da kuşatma ve ağır bir abluka söz konusuydu buna rağmen sesimizin tüm insanlara ulaştığı düşünüyoruz. Esasen herkesin gözü önünde cereyan ediyor bu abluka. İktidar bu güç gösterisine rağmen zayıf olduğunu ve korktuğunu daha iyi gördük.

Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP öncülüğünde başlatılan ” Adalet ” yürüyüşü ve HDP olarak başlattığınız Vicdan ve Adalet nöbeti arasında bir bağ kurabilme olanakları var mıdır ?

Hişyar Özsoy ( HDP Bingöl Milletvekili ) : Toplumda çok yaygın anlamda geniş bir adaletsizlik duygu ve adalet talebi var. CHP bir siyasal parti olarak kendi vekilleri tutuklanınca bir adalet yürüyüşü başlattı. Gecikmişte olsa biz bunun doğru olduğunu düşünüyoruz. CHP’nin Sokağı kullanmama gibi bir politikası vardı. Referandumun sonuçlarında bile gençlerin sokağa inmesine protesto etmesine müsaade etmediler. Kısmi olarak sokağa çıktılar. Biz HDP heyetimizle oraya ziyarette bulunduk. CHP’nin bunu devam ettirmesi gerekiyor. Sadece kendisi için değil çok geniş toplumsal kesimlerin adalet talebini yükseltmek gerekiyor.

HDP ayrı bir siyasal parti olarak öncelikleri farklı siyasal eğilimi farklı fakat toplumdan gelen bu adalet talebini tabi seslendiricisi olma durumundayız. CHP ile HDP arasında paralellikten ziyade her iki siyasi parti de kendi mecralarında doğru buldukları ölçü ve ilkelerle toplumdan gelen bu adalet taleplerinin sözcüsü ve sürdürücüsü pozisyonlarındalar. Tabi ki önümüzde ki dönemde de çoklu farklı adalet mücadelelerin  arasındaki ortak zemini daha sağlamlaştırmak gerekiyor. HDP bu konuda ki net tavrı ve gerekli politik esnekliği söz konusudur.

Mithat Sancar  ( HDP Mardin Milletvekili ) : Aynı demokratik alanın farklı şekillerde canlanması ortaya çıkması söz konusu. Biz bütün toplumlar kesimlerin demokrasi isten adalet isteyen vicdandan yana olan bütün toplum kesimlerinin kendilerini göstermelerini seslerini çıkarmasını istiyoruz.  Bunu yapan her kesiminde eylemini destekleriz selamlarız. Bunların hepsi toplumun farklı alanlarından akan derelerdir biz bunların buluşmasını ve nehire dönüşmesi hedefliyoruz. Bu nedenle çağrımız CHP dâhil bütün toplum kesimlerindedir.

– HDP olarak Adalet yürüyüşüne katılım sağladınız ve olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiğinizi beyan ettiniz peki genel olarak CHP’nin başlatmış olduğunuz nöbete dair genel tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

– Hişyar Özsoy ( HDP Bingöl Milletvekili ) :  İstanbul için çalışmayı organize eden arkadaşlar çeşitli görüşmeler yapıyorlardır elbette. Benim aldığım bilgi yarın bir CHP heyetinin burayı ziyaret edeceği yönünde. Biz ülke olarak hassas bir dönemden geçiyoruz bizimde çok eleştirimiz var. Bakın bu sürecin buraya gelmesinde bu kadar çok siyasal alanın boğulmasının en önemli kilometre taşlarından bir tanesi belki birincisi dokunulmazlıkların kaldırılması durumuydu ve maalesef orada CHP’nin tavrı olumlu olmamıştı.  Yaşananları unutmak değil ama mevcut güncel politik durum belki eş başkanımız Selahattin Demirtaş’ın değimiyle ‘’ eleştiriler erteleme’’  ve toplumdan gelen adalet talebini örgütlemek siyasal sorumluluğumuzdur. CHP umarım bir özeleştiri sürecine girer. Başlatmış oldukları adalet yürüyüşünü de devam ettirir.

– Mithat Sancar ( HDP Mardin Milletvekili ) : Şuan bir sessizlik var. Açık bir destek sunmaya pek yanaşmıyor parti yönetimi ama biliyoruz ki parti tabanın da örgütlerinde de bu eyleme bakış oldukça sıcak .  CHP Diyarbakır İl Örgütü bizim arkadaşları nöbet sırasında ziyaret etti. Büyük ihtimalle aynı şeyi burada da yapacaklar. İstanbul İl Örgütü ve bazı milletvekilleri ile bizleri ziyaret edeceklerdir. Yönetim katında bir masa etrafında oturup ittifak konuşmayı bekliyor değildik bizim istediğimiz, burada tabanda buluşmaları çoğaltmaktır. CHP bu çağrılarımızın en önemli muhataplarından biridir elbette.

– Vicdan ve Adalet nöbetini daha geniş kitlelere taşıma ve sonrasına dair partinizin genel yönelimi nasıl olacak ?

-Hoşyar Özsoy ( HDP Bingöl Milletvekili ) : Vicdan ve Adalet nöbeti Diyarbakır’da başladı şimdi İstanbul’dayız Van ve İzmir’e gideceğiz. 1 aylık bir süreci kapsıyor. Bu süre zarfı içerisinde çok yoğun olarak halk toplantıları planlanıyor paralel bir şekilde çok yakın bir zaman başlayacak.  1 Eylül’de dünya barış gününü mitinglerle taçlandırmak istiyoruz. Tabi ondan sonra devam edecek.4 Kasım bizim için ayrı bir önemi var. Eş başkanlarımızın ve milletvekillerimiz tutuklandığı gün. O tarihe kadar bir dizi eylem etkinliğimiz olacak ama eylem etkinliklerimiz kamusal alanda bu faşist dalga kırılana kadar faşizmin kurumsallaşması durdurulana kadar devam edecek.

– Mithat Sancar ( HDP Mardin Milletvekili ) : Belirli çalışma ve planlamalarımız var. Bunları netleştirdikçe kamuoyuyla daha detaylı olarak paylaşacağız.

– Sorularımızı cevapladığınız için  sizlere teşekkür ediyoruz .