Son Dakika
16 Ağustos 2017 Çarşamba

Kamboçya’da kadın işçiler grevde

Kamboçya’da bira tanıtımında çalışan kadın işçiler uzayan iş saatleri ve ödenmeyen ücretleri için greve başladı

08 Mayıs 2017 Pazartesi, 16:18

Kamboçya’da bira tanıtımında çalışan kadın işçiler uzayan iş saatleri ve ödenmeyen ücretleri için greve başladı. iufcampaign.org sitesinden Ekmek ve Gül için Esra Tombultürk’un çevirdiği habere göre; Carlsberg, kadınları işten atarken aynı zamanda kadınların üye olduğu sendikalara da gözdağı vermeye çalıştı. Bira devi Carlsberg; Uluslararası Gıda ve Çalışanları Sendikası’nda (IUF) bağlı olan ve Carlsberg ortaklı Cambrew Şirketi’ndeki işçilerin de temsilcisi olan Kamboçyalı Gıda ve Hizmet Sektörü İşçileri Federasyonu’nu (CFSWF) yıldırmak ve sindirmek için mahkemeleri kullanıyor.

Sendika, çalışma koşullarının kötüleştirilmesine itiraz eden ve geçen yıl işten atılan bira tanıtımında görevli kadınların eski pozisyonlarına geri dönmesini istiyor. Cambrew Şirketi şimdi, sendikaya üye olmayan, üstelik sendikanın da düzenlemediği grevi sendikaya yıkarak sendikadan ‘tazminat’ adı altında para talep ediyor.

Cambrew’in sözleşmeyi feshetmesi kadınları vurdu

Cambrew, diğer bira üreticilerinin de rekabet halinde olduğu restoranlarda Angkor birasını tanıtmak ve pazarlamak amacıyla bira tanıtımında görevli kadın işçiler çalıştırıyor. 2006 yılında Carlsberg ve diğer bira üreticileri, iş yaşamının tehlikeli ve sömürü dolu doğasını değiştirmek üzere uluslararası düzenlemeleri öngören ‘Bira Şirketleri İş Ahlakı’ sözleşmesini imzalamışlardı. Bu imza, 2016 başlarında Cambrew Şirketi’nin geçerli iş akitlerini tek taraflı olarak kendi lehine feshetmesini, kadınları büyük risklerle karşı karşıya bırakacak biçimde iş saatlerini uzatmalarını, iş eğitimini kaldırmalarını ve doğum iznini ortadan kaldırmalarını engelleyemedi. İki yıllık hizmet sonrasında kalıcı sözleşme yapma yükümlülüğünden kurtulmak için işçiler kısa vadeli sözleşmelere tabi tutuldu.

Haklarını savunmakta kararlı olan kadınlar ise greve başladı. Mahkeme, dava sonuçlanana kadar işçilerin işlerine geri dönmesine karar verdiği halde, grev yapan kadınların 12’sinin işine son verildi. 25 Aralık 2016 tarihinde 25 kadın daha iş akitleri yenilenmeyerek işten çıkarıldı. Ağustos 2016’da Sihanoukville’deki Cambrew depo işçileri, haksızca yapılan işten çıkarmalara tepki göstermek için kendi aralarında karar alarak greve başladı. Cambrew, grevden dolayı sendikayı tazminat talebiyle dava etti.

CFSWF’ye açılan davanın düşürülmesi, haklarını savundukları için kovulan işçilerin haklarını ve pozisyonlarını geri alması ve uzun süredir devam eden sorunların halledilmesi çağrısıyla şimdi uluslararası bir imza kampanyası başlattı.

(Gazete Şûjin)