Son Dakika
16 Ağustos 2017 Çarşamba

İsyan Bayrağı Dalgalanıyor, Bakanlık binası ateşe verildi [Brezilya]

27 Mayıs 2017 Cumartesi, 15:54

Brezilya’da ABD destekli darbe ile koltuğa oturan Temer’in kendi yolsuzluklarını örtbas etmek için yaptığı görüşmelerin sızması üzerine başlayan isyan, bakanlıkların işgali ve ateşe verilmesi noktasına ulaştı. Temer, orduyu göreve çağırdı

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da gerçekleştirilen hükümet karşıtı gösteride protestocular, bazı bakanlık binalarını işgal etti. Sendikaların destek verdiği gösterilerde tarım, maliye gibi bazı bakanlıklar ateşe verildi. Sokaklarda barikatlar kuruldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bazı bakanlık binaları boşaltıldı

Gösteriler nedeniyle bazı bakanlık binalarının boşaltıldığı bildiriliyor.

AFP haber ajansına konuşan bir yetkili, Tarım Bakanlığı’na yönelik saldırıyla ilgili, “Bakanlık binasının özel ziyaretçi girişinde bir işgal yaşandı. Buradaki bir odada ateş yaktılar, eski bakanların odalarındaki resim çerçevelerini kırdılar ve polisle karşı karşıya geldiler” dedi.

Vali: Özgürlükler kısıtlanamaz

Başkent Federal Bölge Valisi Rodrigo Rollemberg, yayınladığı açıklamada; Temer’in başkentte düzeni sağlamak için Silahlı Kuvvetleri göreve çağırma kararına şaşırdığını bildirdi. Şiddetin ve özgürlüklerin kısıtlanmasının çözüm olmayacağını belirten Vali Rolllemberg, anayasaya ve yürürlükteki kanunlara bağlı kalınması çağrısı yaptı. Rollemberg, “Başkanlık, Brasilia (başkent) yönetiminin önceden bilgisi veya rızası olmadan ve ilgili yasalarda öngörülen gereklere uymadan aşırı bir tedbiri kabul etmiştir” ifadelerini kullandı.

Rüşvetle suçlanıyor

Temer, ülkeyi yolsuzluk skandalıyla ilişkili bir tanığa sessiz kalması için rüşvet vermekle suçlanıyor.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden O Globo, Temer’in siyasetçi Eduardo Cunha’ya rüşvet ödenmesinin gerçekleşmesine izin veren bir ses kaydının olduğunu öne sürüyor.

Eduardo Cunha’nın ismi parlamentonun alt kanadının sözcüsüyken yolsuzluk ve rüşvet skandalına karışmış, görevinden ayrılan Cunha Mart ayında yolsuzluk, kara para aklama ve vergi kaçırma suçlarından hapse girmişti.

Brezilya’da kabinenin üçte biri hakkında yolsuzluk ve rüşvet soruşturması yürütülüyor.

 

BRASİLİA