Son Dakika
16 Ağustos 2017 Çarşamba

Hemşin’de ve Sürmene’de ormanlık alanda yapılacak inşaatlara ‘ÇED gerekli değildir’ raporu!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Rize’nin Hemşin ile Trabzon’un Sürmene ilçelerinde ormanlık alanlara yapılacak inşaatlar için “ÇED gerekli değildir” kararı verdi2

20 Ocak 2017 Cuma, 18:57

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Rize’nin Hemşin ile Trabzon’un Sürmene ilçelerinde ormanlık alanlara yapılacak inşaatlar için “ÇED gerekli değildir” kararı verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Rize’nin Hemşin ilçesinde Salih Örsoğlu tarafından yapılmak istenen üç ayrı taş ocağı projesi için “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Projelerden ikisi Hemşin’in Yaltkaya köyünde, diğeri ise Başköy’de. Yaltkaya köyündeki projelerden biri 24,54 hektarlık ormanlık alanın, diğeri 7,34 hektarlık ormanlık alan üzerinde, Başköy’deki ise 2 0,98 hektarlık ormanlık alan.

Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP), konuya ilişkin yayınladığı açıklamada, “Bu projeler deniz doldurularak yapılacak Rize Havaalanı için mi?” diye sordu.

Katı atık tesisi için de aynı karar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aynı kararı Trabzon’daki ormanlık alan için de verdi. Trabzon’un Sürmene ilçesinin ormanlık alanlarından olan Çamburnu mevkiinde çıkan orman yangınından hemen sonra bölgedeki Katı Atık Tesisi Ek Lot inşaatına “çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı geldi.