Son Dakika
16 Ağustos 2017 Çarşamba

Erkek şiddeti çetelesi: 4 ayda en az 133 kadın katledildi

Türkiye’de erkekler Nisan ayında 31 kadını katletti. Kayıtlara geçen verilere göre; Ocak ayında 37, Şubat’ta 30, Mart’ta 35 kadın katledildi ve yılın ilk dört ayında katledilen kadın sayısı 133 oldu

05 Mayıs 2017 Cuma, 23:26

AKP’nin şiddeti ve çatışmayı körükleyen savaş politikaları kadınların yaşamını da büyük tehlikeye sokuyor. Devlet yetkililerinin şiddeti meşrulaştıran söylemlerini kadınlar hayatları ile öderken, yine devlet yetkililerinin cinsiyetçi söylemleri kadınları sokakta, evde, iş yerinde, kısacası yaşam alanlarında taciz, cinsel saldırı ve erkek şiddeti ile etkiliyor. Sadece söylemlerle kalmayan iktidar, meclise sunduğu yasalar ve mahkemelerde verilen kararlarda da kadın katliamını, şiddeti ve tacizi meşrulaştırıyor.

Nisan ayında 31 kadın katledildi

Yerel gazete, ajanslar ve haber sitelerinden derlediğimiz bilgilere göre, erkekler Nisan ayında 31 kadını katletti. Sadece kayıtlara geçen verilere göre; erkekler sokakta, evde, toplu taşıma araçlarında ise 24 kadını şiddete maruz bıraktı.

Yüzde 72’si tanıdık erkekler

Katledilen kadınların yüzde 72’si tanıdığı erkekler tarafından katledilirken, yüzde 10’u tanımadığı erkekler tarafından katledildi.

Şüpheli kadın ölümü

Nisan ayından kadınların yüzde 10’u ise şüpheli bir şekilde hayatlarını kaybetti.

2 kadın zırhlı araçla katledildi

Yine Kürdistan’da son iki yıl içerisinde onlarca kadın zırhlı araçların çarpması sonucu hayatını kaybetti ve yaralandı. Nisan ayında ise 2 kadın zırhlı aracın çapması sonucu ağır şekilde yaralandı.

23 çocuk istismar edildi

Erkekler 23 çocuğu cinsel istismara maruz bırakırken, 5 çocuğun ölümüne de sebebiyet verdi.

Nisan ayında 23 çocuk istismara maruz bırakıldı. 5 çocuk çeşitli nedenlerle hayatını kaybederken, 1 çocuk devlet güçlerinin yerleştirdiği patlayıcı madde ile yaralandı.

4 ayda 133 kadın katledildi

2017’nin ilk dört ayı tablosu ise erkek şiddetinin geldiği boyutu gösteriyor

Sadece basına yansıyan ve kayıtlara geçen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre; Ocak ayında 37, Şubat’ta 30, Mart’ta 35 kadını katledildi.
Nisan ayı verileriyle birlikte yılın ilk 4 ayında en az 133 kadın katledildi.

(Gazete Şûjin)