Son Dakika
16 Ağustos 2017 Çarşamba

Dünya bizi bekliyor -İnci Deniz Özdemir

19 Nisan 2017 Çarşamba, 16:30

“İki elin kızıl kanda.
Aç avu
çlarını sesini yükselt
Gel, dirilt, değiştir!”

Yalnızca altı kelime.

Kan, katliam, tecavüz, taciz, şiddet ve adalet. Türkiyeli kadınların hep başucunda olan bu kelimeler 14 yıllık AKP iktidarından bize kalan şeylerin kısa bir özeti haline geldi. Bir yanda bir trans kadın öldürülüp yakılırken diğer yanda ilköğretim öğrencisi 13 kız çocuğu bir yurtta çıkan yangında katledilirken, “namusları kirlenmesin” diye kapatılan yangın merdiveni yüzünden yanarak can veriyordu. Bir yanda bir inşaat işçisi kadın 3. kattan düşüp hayatını kaybederken, diğer yanda başka bir kadın bir erkek tarafından evinin 3. katından atılıyordu.

Her gün gelen onlarca tecavüz, taciz haberiyle uyanır olduk. Her hafta bir çocuk istismarı ortaya çıktı. Her gün başka bir kadın katledildi, yaşam alanlarını savunmaya çalışan kadınların bedenleri sokak ortasında teşhir edildi. Savaş ve kaos ortamının koşullarından en çok etkilenenler yine kadınlar ve çocuklar oldu. Şimdi de “Başkanlık Sistemini” ile tüm yaptıklarını ve yapacaklarını meşrulaştırmaya çalışıyorlar. “Kadın tecavüze uğramışsa o ölsün, neden bebeğini aldırıyor?”, “Kadın mıdır kız mıdır bilmem.”, “Bir kadın olarak sus.” Diyenler tabii ki kadınların örgütlü gücünün neleri başarabileceğinin farkında. Bundandır ki referandum için Hayır çalışması yapan kadınlara saldırdılar. Onlarca kadın tutsak edildi, bir o kadarı gözaltına alındı ve çeşitli işkencelere maruz kaldı.

Her şeye rağmen kadınlar evetin ne getireceğinin farkında; daha fazla katliam, daha fazla tecavüz. Daha fazla katil ve daha az adalet. Mecliste kadın milletvekillerine saldıranlar, kadın belediye başkanlarını ve parti eş başkanlarını görevden alıp tutuklayanlar tabii ki kadınları kuluçka makinesine dönüştürebilmek için ellerinden geleni ardına koymayacak. Kadınlar ne yapmaları gerektiğinin de farkında; daha fazla direniş, daha fazla dayanışma!

Ne kadar denerlerse denesinler, kadınlara ne kadar saldırmaya devam ederlerse etsinler, bizler eninde sonunda kazanacağımızın bilincindeyiz. Bu zor günlerde, Gülten Akın’ın güzel sesine kulak verelim; Avuçlarımızı açıp sesimizi yükseltelim. Dünya onu diriltmemiz ve değiştirmemiz için bizi bekliyor!