Son Dakika
16 Ağustos 2017 Çarşamba

Deniz olunmalı -Günce Keçer

07 Haziran 2017 Çarşamba, 15:00

Ayşe Deniz Karacagil (Destan Temmuz) 29 Mayıs 2017 tarihinde Rakka’yı özgürleştirme hamlesinde, IŞİD faşizmine karşı savaşırken ölümsüzleşti. Gezi Direnişi’nin asi kadını Rakka’da ‘Destan’ oldu.

Devrimci bir ailenin çocuğuydu. Henüz on iki yaşındaydı bir eylemde birini dövdüğü için polisin üstüne atladığında. O gün onların deyimiyle ‘Küçük militan’ oldu. Kırmızı fularını boynuna henüz dolamamıştı lakin daha o zamanlar kuşanmıştı direnişi, öfkeyi ve cüreti.

Değiştirmenin hayalini kurduğu erkek egemen burjuva sisteme karşı kentsel dönüşüm mücadelesinden lise mücadelesine, kadın mücadelesinden çevre mücadelesine pek çok alanda kararlılıkla mücadele etti. Değiştirmenin hayalini kurduğu erkek egemen burjuva sistemle. Gezi direnişinde Antalya sokaklarında barikat barikat, sokak sokak, omuz omuza direnişi ördü.

Boynunda ki kırmızı fuları nedeniyle 103 yılla yargıladıklarında neden sokakta olduğunu duymak istemeyenlere inat haykırdı mahkeme salonunda: ”Geziyi insanlık onuru için gerçekleştirdik, yeri geldi vurulduk, yeri geldi tutsak olduk” diyerek.

Erkek egemen zihniyete bir kez de o mahkeme salonundan savaş açtı; ”Bunlar bizim belimizde görmek istiyorlar. Bu renkleri o zaman meşrulaştırıyorlar; ama biz reddediyoruz diyoruz ki hayır boynumuza takacağız, fular olarak takacağız veya başımıza bandana olarak takacağız” sözleriyle.

Yörük bir kadın olarak Kürtçeyi öğrendi ardından da yüzünü dağlara döndü. Erkek egemen sisteme bu kez namlusunu doğrulttu. Katliamcı, tecavüzcü, barbar IŞİD çetelerine karşı sınırları aşan enternasyolasit mücadeyi ve kadın dayanışmasını kuşanarak savaş açtı. Düşlerin gerçek olduğu Rojova topraklarında, IŞİD çetelerinin karşısına tıpkı on iki yaşındaki küçük kızın cüretiyle dikildi.

”Çocukların uçurtmasının vurulmasına izin vermeyeceğiz” şiarıyla gitti Rojova topraklarına Ayşe Deniz. Eylem’in ”çocuklarımız cansız bedenleri kıyılarımıza vurmasın” diyerek gitti gibi. Aynı cüretle, aynı kararlılıkla, aynı içi gülen gözlerle Çukuova’dan Akdeniz’e umuda ses oldular.

Bize düşen ise onların umudunu dalga dalga büyütmek, mücadeleyi soluksuzca yükseltmektir. Ayşe Deniz’in Gezi barikatlarını Rakka’ya yeniden kuran cüretini kuşanarak erkek egemenliğe karşı her gün, yaşamın her alanında yeni mevziler kazanmaktır.

Bizler artık gelecek nesillere “Kırmızı Başlıklı Kız” masallarını değil, “Kırmızı Fularlı Asi Kadını”, Destan’ı anlatacağız.  Deniz olunmalı lakin bu kez bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla değil; Öfkesiyle, inancıyla, direnişiyle, gülen gözleriyle Deniz olunmalı.